Seente tugev tervendamisvõime

Teatud seentel on tervendamisvõime paljude haiguste vastu

Raviseened on kasutusel olnud Hiinas ja Jaapanis üle mitme tuhande aasta. Neid on kasutatud paljude tervisehädade ennetamiseks ja raviks. Eriti hinnatakse raviseeni nende immuunsüsteemi tugevdavate, elujõudu suurendavate ja mitmete teiste haiguste tervendavate omaduste pärast. Loe rohkem siit

Eriti neljal jaapani ja hiina seeneliigil on tugev tervendamisvõime.  Nendeks on shiitake, reishi,  maitake, enoki. Siia loetelusse võib veel lisada hiina kedristõlviku ehk korditsepsi, mandliseene, libliktageli ja lõvilakk-korallnarmiku ning Eestis kasvava chaga ehk musta pässiku.  

Raviseened sisaldavad palju polüsahhariide (glükaane), mis võitlevad kahjulike viiruste ja baketriaalsete põletike ja vähirakkudega. Lisaks sellele aitavad kõrge kolesterooli korral ning tugevdavad ja puhastavad maksa. 

Shiitaket on kasutatud nii toiduks kui rahvameditsiinis enam kui 1200 aastat ja tal on tugevad tervendamisvõimed. Ta sisaldab lentinaani, mis aitab kõrvaldada vähirakke ja kasvajaid ning pikendab inimeste eluiga, kes põevad mao,- käärsoole- ja rinnavähki. Shiitakes leidub palju vaske, mis tugevdab veresooni, luid ja immuunsüsteemi. Nad on ka rikkalikud seleeni allikad ja sisaldavad eritadeniini. See ühend alandab kõrget kolesteroolitaset ning põletikku tekitavaid beeta-glükaane.  

Poest on võimalik nii kuivatatud kui ka värskeid shiitake seeni osta. Neil on rikkalik lihakas maitse ja võib kasutada erinevates toitudes, eriti sobivad risottos ja erinevate köögiviljadega. Kuivatatud shiitaket on pärast leotamist lihtne kombineerida lihade ja mereandidega, eriti lõhe ja krevettidega. Kuna värske seene vars on väga kiuline, siis seda ei sööda. Shiitaket on võimalik ka toidulisandina võtta. 

Reishi ehk läikvaabik on puitu lagundav seen. Tema tervendamisvõimed on teda juba rohkem kui 2000 aastat. Reishit nimetatakse ka vaimse võimekuse ravimiks ja surematuse seeneks. Hiina rahvameditsiinis kasutatakse seda erinevate haiguste raviks, nt kroonilise bronhiidi, kõrge vererõhu, väsimuse, peavalu, ärrituvuse ja vähi vastu. Ta rahustab närve ja aitab unetuse puhul. Reishi sisaldab rohkem kui 150 triterpenoidi, need on keemilised ühendid, mis aitavad alandada vererõhku ja parandada vereringet. Reishis on ka palju polüsahhariide (süsivesikuid), mis stimuleerivad immuunsüsteemi nakkuste ja viiruste vastu võitemiseks. Reishis leiduvad steriinid aitavad vähendada põletikku ja allergilisi reaktsioone kehas. 

Kuivatatud reishi on vintske ja mõru, sellepärast on parem kasutada toidulisandit pulbri või teena. Mina olen reishit pulbrina võtnud. Toidulisandid on vastunäidustatud, kui sul on verejooksu oht, võtad verevedeldajaid või tromboosivastaseid ravimeid. Ja lõpeta toidulisandi võtmine 2 nädalat enne operatsiooni. 

Maitake ehk leht-kobartoorik on immuunsuse turgutaja. Jaapanis nimetatakse seda ka tantsivaks seeneks. Adaptogeenina (looduslik aine, mis neutraliseerib stressi mõju kehale) reguleerib ta tasakaalu kaotanud füüsilist ja vaimset süsteemi. Selles sisalduvad polüsahhariidid vähendavad kasvajaid ja mõned teadlased on välja pakkunud, et maitake regulaarne söömine võib alandada vererõhku ja hoida diabeeti kontrolli all. Värsket maitake seent võib toitudesse lisada nagu tavapäraseid eesti seeni. Samas peetakse seda raviseeneks ja kasutatakse toidulisandina. 

Enoki sisaldab suures koguses C vitamiini ja kiudaineid ning on võimas vähivastane toit. Ta on õrn ja mahe seen.  Enokit võib aurutada köögiviljadega või keeta suppides ja hautistes. Sobib kergetesse toitudesse, kus pole muid tugevaid maitseid.

Kahtlemata teevad seened toidu maitsvaks ja neid on lihtne retseptides kasutada. Samas sisaldavad nad ka tervisele kasulikke aineid. 

Eesti toidupoe lettidelt on ka võimalik neid seeni leida. Edukat katsetamist!