Raviseened ja toidulisandid

Raviseened – milline toidulisand on kõige parem?

2000 aastat tagasi kasutati Hiina rahvameditsiinis raviseeni ja ravimtaimi tee kujul. Tänapäeval saab raviseentes leiduvaid aineid kasutada erineval kujul. 

Kvaliteetsed raviseente toidulisandid on saadaval kontsentreeritud ekstraktina nii pulbrina kui vedelal kujul. Rohkem infot raviseente kohta

Pulbriline ekstrakt saadakse mitmeastmelise protsessi käigus, milles lagundatakse kitiin (glükoosiline derivaat). Sisuliselt ei ole toote vorm – pulber või lahus – tähtis. Oluline on biosaadavus. Kuivatatud ja pulbriks jahvatatud värsked raviseened ei ole biosaadavad, st organismil on raske kasulikke aineid omastada. 

Igal juhul peetakse kahekordset ekstrakti ehk kuuma vee tõmmist parimaks raviseene toidulisandiks. 

Tinktuur on alkoholi baasil vedel seeneekstrakt. Ollakse arvamusel, et ei seenetee ega tinktuur pole kõige tõhusam omastamise viis. 

Kvaliteetse toidulisandi leidmiseks on oluline, et koostisosade nimekirjas oleksid erinevad ravivad ained. Seenemütseelil (seeneniidistikul)  põhinevaid toidulisandeid ei soovitata. Seene ja selle seeneniidistiku keemilises koostises on suured erinevused. Seene viljakeha toodab enamiku terapeutilisi beetaglükaane ja metaboliite, nt triterpenoide. Mütseeli kasvatatakse tavaliselt teraviljal (steriilsetes laborites), mistõttu seeneniidistiku tooted võivad sisaldada kuni 70% tärklist – erinevalt seene viljalihast, mis sisaldab seda alla 5%. 

Kontrolli toidulisandi koostist isegi siis, kui toote etiketil on kirjas raviseened. 

Siit leiad rohkem infot raviseente kohta. Raviseened

Tavalised Eesti metsade seened

Tavalisi Eesti metsadest korjatud seeni saab süüa väga erineval moel. Sama kehtib ka poelettidel müüdavate šampinjonide, portobello ja austerservikute kohta.  Olgu siin nimetatud ainult mõned toidud: risotto, lasanje, supid, hautised, omletid, sufleed, seeneburgerid, seenepitsad ja kastmed. Seened on suurepärane lisand peaaegu igale roale ja igal viisil, v.a. mõnede seente puhul toorelt. 

Kuidas valida poes seeni? Esmalt vaata üle pakend, millesse seened on pakendatud. Kui kile on märg, on need seened seal karbis juba väga kaua olnud ja ei pruugi enam värsked olla. Kindlasti ei tohi hallitust olla ja seente jalad ei tohi olla pehmed. Viilutatud seened riknevad kiiremini, seega osta ainult terveid seeni. 

Seentes on B-grupi vitamiine ja D-vitamiini. Nad on suurepärased fosfori, kaaliumi, seleeni, tsingi, vase, magneesiumi ja muude mineraalainete allikad, samuti väga head kiudainete allikad. Samas tuleb tunnistada, et need kogused on väikesed ja selleks, et saada seentest olulist toiteväärtust, peab portsjon olema tohutu. Aga iga natuke erinevatest toiduainetest annab päeva lõpuks vajaliku koguse.