Emotsionaalne söömine

Mis on emotsionaalne söömine?

Päeva jooksul võime tunda hirmu, olla kurb, õnnelik või vihane. Need on neli põhiemotsiooni, aga üldse tunneme me kokku 27 emotsiooni. Rohkem infot 

Toit võib leevendada kurbust, armastuse puudust, igavust, valu ja teisi tundeid. Ka suur õnnetunne võib meid panna sööma, sest meie emotsioone on vaja stabiliseerida, kuid enamasti on emotsionaalne söömine tingitud ebameeldivatest tunnetest.

Emotsionaalne söömine ei ole see, kui meil kõht koriseb ja hommikusöök oli 5 tundi tagasi. Kui me aga sõime lõunaks supi ja prae ning tunni aja pärast võtame kohvi kõrvale saiakese või peotäis komme, siis see on puhtalt emotsioonidest ajendatud.

Me ei pruugi tunda sel hetkel mingit tugevat tunnet, mis selle söögiisu vallandab, aga ka näiteks igavus, tüdimus, solvumine on  tunded, mis meid selle saiakese järele haarama panevad. Ja nii need liigsed kilod kogunevad. Tihti on ülekaalu põhjuseks just emotsionaalne söömine.

Kuidas siis vältida emotsionaalset söömist?

Esimene samm on enesega kontakti leidmine. Kui sa oled näiteks kurb, siis teadvusta endale kõigepealt, et sa oled kurb. Ole teadlik sellest, mida sa tunned! Anna tundele “nimi”. Jälgi ja analüüsi ennast. Teatud emotsioone nagu hüljatuse tunne, nördimus, igavus või üksindus ei ole kerge sõnadesse panna. Kirjuta paberile need 27 emotsiooni välja ja otsi nende seast välja tunne, mis sind sel hetkel kõige rohkem kõnetab. 

Kui me oleme sellest aru saanud, mis tunne meid valdab ja õhtuti teleka ees krõpse, küpsiseid, kohukesi jms. sööma ajendab, siis saame oma harjumusi muuta. Kui lihtsalt arutleda, et miks ma ikkagi söön, et mis on selle põhjus, ilma tunnetele tähelepanu pööramata, siis on raskem lahendust leida. Ma võin peas igasuguseid ettekäändeid ja vabandusi välja mõelda.

Emotsionaalne söömine ei allu tihti tahtejõule, sest me ei tegele põhjusega. Tahtejõud aitab harjumusi muuta, kuid kui igapäev on kontoris kommid laual ja kolleegid söövad saiakesi kohvi kõrvale, pead sa väga tugeva tahtejõuga olema, et sellele kõigele ka pärast viiendat päeva “ei” öelda.

Põhjustega st tunnetega tegelemine võib tunduda esmalt keeruline ja võõras, eriti veel ebameeldivate tunnetega. Kuidas alustada emotsionaalse söömise muutmisega?

  • Muuda snäkid tervislikuks. Valmista puuviljavaagen või peotäis pähkleid õhtul teleka ette. Kohvi kõrvale söö tükk tumedat šokolaadi saiakese asemel. Valmista šokolaadiamps retsept  
  • Mine kümneks minutiks välja.  Jalutuskäik õues aitab tundeid maandada ja igavust peletada.
  • Kuula tuju tõstvat muusikat ja tantsi.
  • Vaata naljakat videot.
  • Ära osta ebatervislikke snäkke.
  • Leia vaheldus või tegevus, mis su mõtted toidult eemale viib.

Kui sa oled oma tundele “nime” andnud, nt kurbus, igatsus, viha, siis leia sellele positiivne vastand.

  • Stress – pööra tähelepanu hingamisele, tee hingamisharjutusi. Mine jalutama.
  • Üksindus – helista sõbrale, leia mõni koolitus või kursus.
  • Kurbus – kirjuta üles kõik “asjad”, mille eest sa tänulik oled.
  • Igavus – mine jalutama, loe huvitavat raamatut või vaata filmi, leia endale hobi.

Enda juures olen ma tähele pannud, et ma näksin, kui ma tegelen ülesannetega, mis mulle huvi ei paku või igavad tunduvad või ei ole lihtsalt tuju midagi teha, eks seal ole igasugused tunded kokku segatud. Aga ma söön siis näiteks marju, pähkleid, enda tehtud šokolaadi, puuvilju. Kui võimalik lähen jalutama, kuulan huvitavat podcasti või loen. 

Loodan, et leidsid mõne lihtsa ja huvitava nipi, kuidas oma emotsionaalset söömist taltsutada.